Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wystawa Stanisław Wieczorek – sobie i innym. Plakaty i projekty z lat 1966–2013

2014-03-26 - 2014-05-18

26 marca – 18 maja 2014


Galeria Nowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie

oddział Muzeum Narodowego w Warszawie,
ul. St. Kostki-Potockiego 10/16, Warszawa

Wystawa stanowi pierwszą poważną prezentację całokształtu twórczości profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Stanisława Wieczorka. Jest to zestaw prac autoryzowany przez samego artystę. Ekspozycja obejmuje zarówno plakaty, jak również projekty znaków towarowych dla wielu instytucji, z którymi przyszło mu współpracować na przestrzeni wielu lat. Są to m. in.:  Teatr Rzeczypospolitej, Instytut Polski, instytut badawczy NASK, Stowarzyszenie Grafika Warszawska, Galeria Oranżeria, Galeria Spokojna 15 i wiele innych.


Ekspozycja unaocznia unikalny charakter warsztatu i stylu artysty. Uwidacznia jego oryginalne podejście do dzieła, łączące typografię z przekazem wizualnym.

 

Prace zebrane na wystawie można podzielić na trzy duże serie:
Pierwsza i największa reprezentuje projekty plakatów profesora Wieczorka z lat 1966-2010, powiększone i wydrukowane w technice cyfrowej. Znajdzie się tutaj wybór najciekawszych plakatów, który najlepiej pokazuje rozwój techniki artystycznej i stylu projektowania artysty, a także kanony grafiki użytkowej jeszcze sprzed czasów technik komputerowych.


Druga, odrębna seria zawiera wydruki cyfrowe powiększonych projektów znaków towarowych, stworzonych przez Wieczorka w trakcie jego działalności artystycznej. Projekty znaków towarowych dla serii wydawniczych, instytucji kulturalnych, organizacji użyteczności publicznej, stowarzyszeń artystycznych i studenckich mogą niejako wyznaczać standardy właściwego projektowania graficznego.
Wreszcie trzecią serię stanowią sitodrukowe plakaty w małej limitowanej edycji dla Galerii Sztuki Oranżeria w Jabłonnie z pierwszej dekady XXI wieku. Jest to niezwykła, kameralna seria plakatów kulturalnych zapowiadających wystawy. Oszczędne projekty, zredukowane do odręcznie napisanego tekstu informacji i zapowiedzi wystawy, uzupełnionych biogramami artystów, zawierającymi czasem osobiste refleksje autora plakatu na temat poszczególnych twórców, w większości jego przyjaciół.


Koncepcja wystawy ukazuje imponującą sieć powiązań pomiędzy twórcami i zarazem wpływ profesora Wieczorka na życie artystyczne i kulturalne kraju jako animatora kultury, inicjatora działań i podmiot różnych inicjatyw instytucji kulturalnych. Jest w końcu także „portretem” Stanisława Wieczorka jako profesora akademickiego.


Nowoczesny, abstrakcyjny styl prac artysty może stanowić pouczającą lekcję i  jednocześnie źródło inspiracji dla młodych adeptów projektowania graficznego.


Biogram
Stanisław Wieczorek urodził się 16 października 1943 r. w miejscowości Ujejsce w województwie katowickim. W latach 1962-1968 studiował na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.  W 1969 r. obronił dyplom w Pracowni Projektowania Wystaw i Targów prof. Kazimierza Nity. W tym samym roku rozpoczął pracę na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie jako asystent w pracowni malarstwa i rysunku prof. Eugeniusza Markowskiego. Również w 1969 r. we współpracy z Marianem Rojewskim przygotował scenografię Stadionu Dziesięciolecia na uroczystości oficjalnych dożynek, a w 1970 r. wybrane stoiska na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W latach 1969-1975 był kierownikiem artystycznym kwartalnika “Sugestie” w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym RSW “Prasa”. W latach 70. współpracował z włoskimi czasopismami “Shop” i “Linea graphica”. W 1975 roku przygotował z Julianem Pałką realizację oprawy obchodów XXX-lecia PRL w Teatrze Wielkim. Od 1977 roku prowadził Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn, a od 1980 Pracownię Geometrii i Kompozycji ASP w Warszawie.  Wielokrotnie pełnił funkcję kierownika Katedry Grafiki Projektowej, prodziekana i dziekana Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1984-1992 był dyrektorem artystycznym dwumiesięcznika “Projekt”. W latach 1987-1997 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Grafików Projektantów. Ponadto był wieloletnim członkiem Komitetu Organizacyjnego i Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu. W 1990 r. Stanisław Wieczorek otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego sztuk plastycznych, w 1996 został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Od 2005 roku kieruje Międzywydziałowym Instytutem Sztuki Mediów. Jest również współtwórcą i dyrektorem Instytutu “Sztuka Mediów”.
 


Poleć znajomemu Dodaj do mojego kalendarza google

Pozostałe wydarzenia miesiąca

Muzeum Plakatu
2013-12-18 - 2014-03-16

Wystawa Gry wyobraźni. Kolekcja Andrzeja Rzepkowskiego i Muzeum Plakatu w...

Wystawa Gry wyobraźni połączyła dwie wyjątkowe kolekcje – Plakatu Polskiego Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz zbiory Andrzeja Rzepkowskiego – pasjonata od lat...
Muzeum Plakatu
2014-02-13 - 2014-05-18

Wystawa Wizualny koktajl. 100 najlepszych plakatów europejskich i...

Muzeum Plakatu w Wilanowie 13 lutego – 18 maja 2014   Skondensowana prezentacja historii plakatu powszechnego obejmująca drugą połowę XX stulecia w wyborze,...
Muzeum Plakatu
2014-03-26 - 2014-05-18

Wystawa Stanisław Wieczorek – sobie i innym. Plakaty i projekty z lat...

26 marca – 18 maja 2014 Galeria Nowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. St. Kostki-Potockiego 10/16, Warszawa Wystawa stanowi pierwszą...