Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2009

Światłoczułe. Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie

25-08-2008

Nagroda w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku - Sybilla 2009 w kategorii "Wystawy historyczne, biograficzne i literackie"

 

 

Autorki wystawy: Magdalena Bajbor, Danuta Jackiewicz (kurator wystawy), Anna Masłowska, Małgorzata Plater-Zyberk

 

Projekt ekspozycji: Wojciech Neubart

 

Strona internetowa wystawy

www.swiatloczule.mnw.art.pl

 

Spot reklamowy

 

W XXI wieku żadne poważne muzeum sztuki nie może obyć się bez kolekcji fotografii. Wszędzie tam, gdzie do tej pory nie istniał taki zbiór, uzupełnia się kolekcje o zdjęcia, aby obraz sztuki stał się bardziej wiarygodny i bogaty. W ten sposób ostatecznie  doceniono rolę nowego medium w kształtowaniu kultury wizualnej na świecie.


Muzeum Narodowe w Warszawie (przed 1916 Muzeum Sztuk Pięknych) jest w tej szczęśliwej sytuacji, że posiada historyczną kolekcję fotografii polskiej i światowej. Już w 1863 roku zakupiło pierwsze cztery odbitki autorstwa Karola Beyera (1818-1877). Od początku XX wieku, zaczęły trafiać do muzeum zbiory polskich kolekcjonerów dzieł sztuki. Poczesne miejsce zajmowała w nich nie tylko rodzima, ale też europejska fotografia z XIX wieku. Kontynuowano także zakupy zdjęć, zwracając szczególną uwagę na dokumentalną wartość fotografii. Nie stroniono od fotoreportażu, prezentującego czas I wojny światowej i przełomowe lata 20. XX wieku. Po II wojnie światowej zasób fotografii wzbogacił się z jednej strony o zdjęcia pochodzące z kolekcji arystokratycznych, z drugiej strony o zbiory związane z kresami wschodnimi dawnej Rzeczypospolitej. Od wielu lat kolekcja jest wzbogacana o dzieła artystów współczesnych, także dzięki darom i depozytom firm oraz osób prywatnych.


Na wystawie będą eksponowane tylko oryginalne fotografie od techniki dagerotypu poprzez autorskie odbitki na papierze z XIX i XX wieku. Na przykładzie prac  najwybitniejszych mistrzów obiektywu (nie zabraknie też fotografujących Pań) prześledzimy drogę, jaką  w zbiorach muzealnych przeszła ta dziedzina obrazowania od  pozycji dokumentalnego źródła historycznego do autonomicznego dzieła sztuki.


Katalog prezentujący 952 fotografii z kolekcji liczącej blisko 70 000 obiektów, a także sylwetki fotografów oraz polskich kolekcjonerów tej dziedziny sztuki ukaże się w polsko-angielskiej wersji językowej.

 


Mecenasem Wystawy jest operator sieci Plus