Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Wystawa plakatów Andrzeja Klimowskiego w Płockiej Galerii Sztuki

Wystawa plakatów Andrzeja Klimowskiego

22 października - 20 listopada 2016

Płocka Galeria Sztuki

ul. Sienkiewicza 36
09-400 Płock


Co łączy Nakarmić kruki, Taksówkarza i Intrygę rodzinną? – mieszkający na stałe w Londynie artysta Andrzej Klimowski, a właściwie jego afisze, które towarzyszyły seansom filmów w polskich kinach. 21 października o godzinie 18 zapraszamy do Płockiej Galerii Sztuki na wernisaż wystawy jego plakatów, tworzonych niewieloma, ale mocnymi kolorami, pełnych dużych kontrastów. Ponad 100 prac artysty – plakatów, grafik, rysunków, okładek do książek, kilka jego powieści graficznych - będzie można oglądać do 20 listopada.

Plakat ma do spełnienia rolę niezwykłą – zaintrygować widza. Dzieje się to za pomocą użycia znaku wizualnego, symbolu czy metafory. Andrzej Klimowski wykorzystuje tradycyjne techniki artystyczne: fotografię, rysunek, grafikę warsztatową. W jego plakatach istotną rolę odgrywa przetworzona odpowiednio fotografia, zestawiona w surrealistyczne kolaże. Często pojawia się w nich mroczna aura i tajemniczość, charakterystyczna dla filmowego  ekspresjonizmu z lat 20. Na plakatach artysty najczęściej pojawia się świat opisany od tej ciemniejszej strony. - Sztuka Andrzeja Klimowskiego wyrasta z podobnego świata wyobrażeń, co nieme kino, czarny kryminał, obrazy Magritte'a i de Chirico, czy filmy Davida Lyncha. W pustce podmiejskiej dżungli rozgrywają się nasycone erotyzmem, dwuznaczne metamorfozy ludzi, owadów i architektury. Dziwne światło ni to słonecznego dnia, ni księżycowej nocy, postacie zawieszone w bezruchu między snem a jawą, atmosfera uroczystej tajemnicy i oczekiwania (na zbrodnię?), niepokojąca obecność rejestrującej ten stan rzeczy camery obscury - to świat, który nam się kiedyś przyśnił, nim nie rozpoznaliśmy go na litografiach Klimowskiego – można przeczytać w katalogu wystawy „Topor i spółka. Polscy współcześni artyści panicznej wyobraźni”.


Andrzej Klimowski urodził się w 1949 r. w Londynie w rodzinie polskich emigrantów. Jest malarzem, grafikiem, autorem powieści graficznych i filmów animowanych. Projektuje plakaty, okładki książkowe, ilustracje prasowe. W Polsce jest znany głównie jako autor mrocznych, kolażowych plakatów (teatralnych, filmowych, operowych, wydawniczych). W latach 1968-1972 studiował rzeźbę i malarstwo w St. Martin School of Art w Londynie. W latach 1973-1980 mieszkał i pracował w Warszawie. Uczęszczał do pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego (1973/74) i do pracowni filmu animowanego Kazimierza Urbańskiego (1974/75) na warszawskiej ASP. Do Anglii wrócił w 1980 roku. Wykładał grafikę warsztatową i projektowanie graficzne w College of Art w Canterbury (1981-1989) i w College of Art and Design w West Surrey (1982-1984). Od 1984 roku uczy projektowania graficznego i ilustracji w londyńskim Royal College of Art. Od roku 1997 posiada tytuł profesora. Andrzej Klimowski brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Villi Bottini (Lucca, Włochy, 2000), Royal National Theatre (Londyn, 2001), The National Museum of Photography, Film and TV (Bradford, 2003) i Galerii Arsenał (Poznań, 2006). Andrzej Klimowski jest autorem licznych plakatów teatralnych i filmowych, form narracyjnych takich jak Mistrz i Małgorzata czy Robot, a także animacji i filmów.

(materiały prasowe)