Wojciech Fangor (1922-2015)
Wojciech Fangor (1922-2015)
Niewielu było we współczesnej sztuce polskiej gigantów tego formatu. Wojciech Fangor pozostawił dzieło imponujące, którego rozmiary przekraczają ścisłe granice dyscyplin.
Niewątpliwie malarz w pierwszej kolejności, który wprowadził do swojej praktyki artystycznej pojęcie pozytywnej przestrzeni iluzyjnej, ale także grafik, jeden z filarów polskiej szkoły plakatu, który opowiedział się jednoznacznie za nowoczesnością. Także autor projektów wnętrz i dekoracji polskich pawilonów na wystawach promocyjnych za granicą, instalacji przestrzennych i pomników, wystroju plastycznego dworca Warszawa Śródmieście i II linii warszawskiego metra.
W jakimś sensie stawał się klasykiem polskiego modernizmu ‘na bieżąco’, chociaż eksperyment zawsze go pasjonował, a niektóre zwroty od abstrakcji do figuracji mogły wydawać się nieprzewidywalne. Miał wystarczająco dużo czasu aby swoją twórczość zamknąć w logiczną i spójną całość, której sam był najciekawszym komentatorem. Słuchając jego pasjonujących opowieści o sztuce i bardzo intymnych zwierzeń osobistych, mamy pewność, że obcujemy z prawdą dzieła i prawdą człowieka. Osiągnął jako jeden z nielicznych, stan spełnionej jedności.