Miłośnicy grafiki i ich kolekcje
Komisarze wystawy: Ewa Frąckowiak, Anna Grochala
Strona www wystawy: http://www.kolekcjonerzy.mnw.art.pl
Celem wystawy, organizowanej w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, jest prezentacja wybranych kolekcjonerów polskich z końca XIX i 1. poł. XX w., których zbiory wzbogaciły zasoby Muzeum Narodowego w Warszawie. Przedstawione zostaną sylwetki Cypriana Lachnickiego, Leopolda Meyeta, Dominika Witke-Jeżewskiego, Seweryna Smolikowskiego, Wiktora Gomulickiego, Władysława Alojzego Strzembosza, Kazimierza Woźnickiego, Leopolda Wellisza i Stefana Dembińskiego.
Specyfika każdej kolekcji wiąże się z osobowością swego twórcy. Czy to przypisana zainteresowaniom historycznym, próbie uporządkowania i zachowania „historii prawdziwej”, czy pasji bibliofilskiej, czy będąca zapisem godnego pozazdroszczenia znawstwa, związanego z wyrobionym smakiem i popartego nieustająco poszerzaną wiedzą, łączy w sobie, w różnych proporcjach, te elementy. Nade wszystko jednak uderza aktywność prezentowanych postaci w służbie społecznej. Czy to w tworzeniu potrzebnych instytucji kulturalnych czy w zdobywaniu na nie środków, czy w zaangażowaniu publicystycznym, naukowym, ekonomicznym. czy wreszcie gdy spoglądamy na ich imponujące często osiągnięcia intelektualne, widzimy, że byli gigantami i myśli, i czynów, którzy swoje działania podporządkowali dobru przede wszystkim wspólnemu. Ta właśnie cecha łączy polskich kolekcjonerów, których zbiory darowane polskiemu społeczeństwu stworzyły solidne podwaliny Gabinetu Rycin Muzeum Narodowego w Warszawie. W naszym opracowaniu ukazujemy sylwetki tylko dziewięciu z nich, tych, którzy w każdej mierze stanowili wzór do naśladowania przez rzesze amatorów dzieł sztuki w przeszłości i, wydobyci z jej mroków, będą stanowić go ponownie dla obecnego i przyszłych pokoleń.
Na wystawie można było zobaczyć ponad 350 prac graficznych polskich i europejskich, powstałych od XVI wieku do lat dwudziestych XX wieku. Pokazane zostaną dzieła m.in. Albrechta Dürera, Hendricka Goltziusa, Marcantonio Raimondiego, Stefano della Belli, Wilhelma Hondiusa, Jeremiasza Falcka, Giovanniego Battisty Piranesiego, Jeana Pierra Norblina, Aleksandra Orłowskiego, Jana Feliksa Piwarskiego, Felixa Vallottona, Feliksa Jasińskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego.